Syn.: Distomaea nidus-avis (L.) Spenn., Epipactis nidus-avis Crantz, Helleborine nidus-avis (L.) F. W. Schmidt, Listera nidus-avis (L.) Curtis, Malaxis nidus-avis (L.) Bernh., Neottidium nidus-avis (L.) Schltdl., Ophrys nidus-avis L., Serapias nidus-avis (L.) Steud.
Česká jména: křivočnělka hnízdivá (Presl 1819), hnízdovka evropská (Presl 1846), hlístník hnízdivý (Sloboda 1852), hnízdák (Čelakovský 1879), hlístník hnízdák (Polívka 1912, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: hnízdovník obecný (Reuss 1853), hniezdovka hlístová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Rozšíření: Euro-západosibiřský druh, v Evropě se vyskytuje běžně kromě oblasti vždyzelených lesů, severní Skandinávie a Islandu, v Asii jeho areál rozšíření vede přes Malou Asii, Kavkaz a Ural až na jižní Sibiř, objevuje se i v severní Africe.
Ekologie: Roste ve stinných listnatých nebo smíšených lesích, na živinami bohatých, neutrálních až mírně kyselých půdách. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá, 20–60 cm vysoká bylina, zcela zbavená funkčního chlorofylu – nezelený saprofyt. Lodyha je přímá, jednoduchá. Květenství je 7–15 cm dlouhý hrozen, květy jsou žlutohnědé. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu je uveden jako vzácnější taxon, který vyžaduje další pozornost (C4a) a je také pod ochranou mezinárodní úmluvy CITES.
Poznámka: Zhruba po sedmi letech od vyklíčení vytvoří rostlina nadzemní orgány, po odkvětu nadzemní část i oddenek vždy odumírá a nová rostlina po několika letech vyrůstá z dřívějších kořenových vrcholů.
Fotografovali Ladislav Kovář, dne 12. 7. 2003 (Česko, Morava, Brno-Kohoutovice); Jindřich Houska, dne 7. 6. 2003 (Německo, Bavorsko, Schlossbergwände).